Prudký technologický vývoj se nemohl vyhnout ani stavebnictví a projektování. Stejně jako přišly chytré telefony, chytré aplikace a internet věcí, přichází i čas chytrých budov a chytrých měst budoucnosti.
Základem velkolepých plánů je koncept Informačního modelu budovy BIM (Building Information Modeling). Proces, během kterého dochází k vytvoření projektu budovy, a ke správě dat o budově během celé její existence. Vzniká rozsáhlý digitální model, který slouží k výměně informací mezi dodavateli materiálů, řemeslníky, staviteli, inženýry, architekty, interiérovými designéry, statiky, konstruktéry a správci těchto budov.
V různých částech Evropy už se BIM testuje. Pro nadlimitní zakázky bude systém od roku 2022 povinný jako standard i v České republice. Vláda ČR schválila Koncepci zavádění metody BIM v ČR už 25. září 2017. Valbek je jako jedna z nejvýznamnějších projekčních firem v ČR připraven už dnes. Na podrobnosti jsme se zeptali projektanta Davida Pospíšila.
Davide jak konkrétně je Valbek připraven na zavedení BIM?
Naše společnost již od roku 2010 používá projekční program Revit od firmy Autodesk, který je od svých prvopočátků koncipován jako BIM program. Za tu dobu jsme při práci se softwarem načerpali s předstihem bohaté zkušenosti.
Jak je projektování na principu BIM ve firmě rozšířené? Máte představu o podílu na celkovém projektování?
Počátky projektování v BIM programu odstartovala skupina pozemních staveb v roce 2010. Po nesmělých začátcích dnes již téměř všichni projektanti ve skupině odevzdali nějaký projekt připravený v Revitu. Zpracovaly se v něm projekty všech druhů pozemních staveb (průmyslové haly, rekonstrukce, občanská a bytová výstavba) v cenovém investičním rozpětí od tří miliónů do téměř jedné miliardy.
U jakých typů objektů se BIM ve Valbeku primárně používá?
Hlavní síla a využitelnost BIM je z našeho hlediska v projektování bytové a občanské výstavby, což tvoří cca 30% – 40% projekční náplně naší skupiny. BIM na svůj opravdový boom v ČR z hlediska podpory výrobců stavebních elementů a dodavatelů teprve čeká. Proto je u nás program zatím využíván především pro počáteční stupně projektování (studie, dokumentace pro územní a stavební povolení).
Má integrace systému do firemních procesů další vývoj?
Naše společnost v současné době usilovně pracuje na propojenosti projektu tvořeného BIM programem a rozpočtového programu. Propojenost projektu a rozpočtového programu doplní celý proces o nezbytnou entitu, a spojí všechny části projektu a stavbu v jeden interaktivní celek (projekt – cena – stavba).
Z pohledu laika je BIM naprosto fantastický proces, má ale i nějaké nevýhody?
Ano, BIM má navzdory svým značným pozitivům i svá negativa. Hlavní problém, který vidím z pohledu projekční části projektu, je ve vyšší cenové hladině za projekty vytvořené v BIM programu. V některých ohledech to může být pro investora limitující. Pokud bude celá stavba vytvořena v BIM procesu, zákonitě bude v počátečních projekčních fázích výrazně dražší než tradičně vytvořený projekt. Pravá síla a úspora se projeví až v dalších fázích procesu stavby, kde investor i dodavatelská firma budou mít dokonalý přehled o všech fázích výstavby a především o provozu stavby.
Bude podle vás BIM silnou konkurenční výhodou?
V současnosti je v ČR velmi málo projekčních kanceláří nabízející ucelené služby v oblasti BIM. Valbek patří od prvopočátků k průkopníkům moderních technologií v oblasti projektování. Snažíme se posouvat svoje možnosti stále dál. BIM je bezpochyby budoucnost velkých projektů, a chceme být u toho. Chceme být připraveni.
BIM se postupně stane minimálně u velkých projektů vyžadovanou normou. Vítězem se díky tomuto řešení stanou především zákazníci, investoři a správci budov. Zkrátí se logistické lhůty, zlepší se kooperace mezi realizátory projektů, zjednoduší se následná správa a údržba objektů, zrychlí se výstavba a to vše přinese nemalé finanční úspory. Koncept chytrého města se v budoucnosti bez BIM neobejde, stejně jako správa velkých stavebních celků.
Co je BIM přímo od AUTODESKU