Odpadní a recyklované materiály ze stavebnictví se dříve využívaly spíš výjimečně. Dnes ale v mnoha zahraničních zemích poptávka převyšuje nabídku. Komunity, neziskové organizace, ale i jednotlivci nakupují materiál z druhé ruky zcela běžně. Chtějí ušetřit, a zároveň šetří životní prostředí. Ekologické trendy a veřejná poptávka mají stále silnější vliv i na stavebnictví. Dostupná data i odborné studie dokazují, že za posledních 5 let zájem o dekonstruování budov výrazně vzrostl. Tento trend bude posilovat i nadále.
Rozdíly mezi demolicí a dekonstrukcí
Dekonstrukce se nejčastěji definuje jako demontáž s cílem maximalizovat potenciál dalšího využití jednotlivých stavebních prvků. Při demolici se naopak budova zbourá takovým způsobem, že jsou její součásti vhodné jen k recyklaci nebo skládkování. Cena obou postupů je minimálně srovnatelná, přičemž dekonstrukce může být ve výsledku dokonce levnější. Pokud se majitelé objektu rozhodnou pro demolici, bývá to většinou kvůli rychlosti procesu.
Výhody dekonstrukce převažují nad nevýhodami
Díky dekonstrukci můžeme mnohem lépe hospodařit s přírodními zdroji. Druhá šance pro stavební materiály znamená také nová pracovní místa. Ekonomicky se dekonstrukce vyplatí prodávajícímu i novému majiteli. Významným momentem je i státní podpora, kdy v některých státech můžete získat díky dekonstrukci i úlevy na daních nebo čerpat podpůrné dotace.
Podle názorů odborníků je možné opětovně využívat nebo recyklovat 75-90 % stavebních materiálů, a to v případě komerčních i rezidenčních staveb. Znovu se používají například cihly, okna, střechy, měděné kabely, elektrické spotřebiče, vytápění a klimatizace nebo sanitární vybavení. Neskončí tak na přeplněných skládkách.
Problém představují nekvalitní stavební materiály a pojiva, které se používaly ve 2. polovině 20. století. V současné době se tedy začíná mluvit i o dekonstrukci panelových domů na sídlištích, které v České republice tvoří přes 50 % zástavby. 100 a více let staré budovy, které mají vyšší potenciál využití u nás bohužel většinou čeká demolice. V blízké budoucnosti by se to ale mělo změnit, a během několika desítek let k tomu přispěje například i platforma BIM, která je zástupcem pokročilé technologie ve stavebnictví a projektování.
Příklady ze světa
Mezi průkopníky dekonstrukce patří Američané, Kanaďané a v Evropě ji prosazují například Nizozemci. Mezi nejznámější stavby, které prošly dekonstrukcí patří například budova Deutsche Bank v New Yorku poničená pádem dvojčat. Demontáž 158 metrů vysoké stavby probíhala v letech 2007 až 2011 a od té doby probíhá na jejím místě výstavba nového Five World Trade Center. Dekonstrukci Američané s oblibou využívají i na svých vojenských základnách nebo u objektů částečně zničených přírodními katastrofami.
Využívání odpadu a jeho recyklace
Stavebnictví představuje pro životní prostředí silnou zátěž. Například výrobou stavebních hmot, dopravou a činností stavební techniky, konkrétními staveništi a dlouhodobě i užíváním samotných staveb. Dekonstrukční a recyklační technologie se mohou stát nástrojem, pomocí kterých se dá zátěž na životní prostředí odlehčit.
Stavební a demoliční odpady tvoří v zemích Evropské unie asi čtvrtinu z celkového množství odpadů. Zároveň ale představují alternativní zdroj hodnotných druhotných surovin. Část odpadů se už využívá. Příkladem může být například společnost SKANSKA, která představila 100% recyklovaný beton REBETONG. Využití odpadů má i ekonomický efekt. Rostoucí množstvím vytěžených nerostných surovin se vedle životního prostředí nepříznivě odráží i na jejich ceně. Paradoxně jednodušší situace je například u liniových a průmyslových staveb, kde se s ohledem na množství materiálu musí s určitou formou recyklace či dekonstrukce počítat z ekonomických důvodů už dnes.
Nekvalifikované nakládání se stavebním odpadem znamená ztrátu cenné suroviny, ale vytváří i zbytečný tlak na otevírání nových skládek. Kvalita recyklátů a efektivita recyklačních postupů je přímo úměrná kvalitě demoličních prací. Z hlediska recyklace se proto doporučuje zvolit postup, který umožňuje využití celých stavebních prvků a dílců. A právě zde se obě technologie, tj. recyklace a dekonstrukce, potkávají. Projektanti a konstruktéři se budou muset dříve či později tímto problémem intenzivně zabývat. Budoucí trend je zřejmý už dnes.