V roce 2019 proběhla médii zpráva o graffiti na Karlově mostě. Za znehodnocením památky stáli dva němečtí turisté a svým činem přilili olej do ohnivé debaty – patří graffiti do veřejného prostoru, nebo se jedná o pouhé znečišťování cizího majetku? Zatímco elaborované murály nabývají na oblibě, obyčejné podpisy, tzv. tagy, stále trápí nespočet majitelů budov. Jak stavbu před nevyžádaným graffiti ochránit a jak případně řešit už pokreslenou fasádu?
Výraz “graffiti” pochází ze starořeckého slova γράφειν (graphein). Samotný výraz znamená „psát“, ale dnes označuje širokou škálu značek ve veřejném prostoru. Mohou být vytvořené pomocí sprejování, malování, škrábání a podobně.
Graffiti má svůj společenský, sociální, politický, náboženský nebo čistě umělecký účel. Ačkoli se tak může zdát, nejedná se o novodobý trend. Rituální ochranné značky se běžně vyskytují na historických domech i kostelech, většinou v blízkosti dveří, oken a dalších vstupů. Podobné značky najdeme například i na Stonehenge. Dnes graffiti vidíme hlavně ve velkých městech a jejich odstraňování stojí obce i soukromníky nemalé peníze.
Zatímco poničení zdi nebo stavby sprejovým graffiti může trvat jen několik sekund, jeho odstranění může zabrat hodiny nebo týdny, nemluvě o nákladech na materiál a lidskou sílu. Pokud na své budově objevíte nežádané „tagy“, neváhejte toto poškození ohlásit pověřeným orgánům. Pokud už se stanete obětí takového činu, nepokoušejte se barvu odstranit sami, ale vsaďte na profesionály, kteří vám pomohou fasádu zachovat v co nejlepším stavu.
I zde ovšem platí poučka: kdo je připraven, není překvapen. Mezi základní preventivní postupy patří:
Prevence přístupu je velmi účinnou metodou pro omezení graffiti a vandalismu, která řeší problém přímo u zdroje. Funkční bariérou jsou fyzické zábrany jako kovové ploty, strategické umístění velkých předmětů nebo například hustá zeleň, která poslouží jako alternativa plotu – pokud zvolíte trnité rostliny, mohou mít i odstrašující účinek. Zároveň mohou živé ploty a plazivé rostliny poškozené zdi i zakrýt.
Každý „tager“ se dobře osvětlené budově raději vyhne. Instalace bezpečnostních světel, zejména těch reagujících na pohyb, odradí většinu potenciálních narušitelů. Kromě toho je osvětlení se senzorovým čidlem energeticky úspornější variantou než klasické celonoční osvětlení.
Populárním preventivním opatřením je pokrytí fasády ochranným antigraffiti nátěrem. Tyto nátěry jsou šetrné k životnímu prostředí a také dlouho vydrží. Jakékoli graffiti namalované na stěnu s tímto ochranným nátěrem lze později rychle odstranit tlakovým čističem, místo abyste museli sáhnout po drahých chemikáliích.
Nevýhodou takového nátěru je, že vytváří hydrofobní těsnění, které nenechává zeď dýchat, což může zvyšovat riziko vzniku plísní a výkvětu solí. V rámci projektu sponzorovaného Evropskou unií vyvinul tým z Polské akademie věd polymerní nátěr, jehož mikroporézní struktura umožňuje únik vodních par z budovy, ale zároveň zabraňuje pronikání dešťové vody. Tento typ nátěru je vhodný k použití i na historické budovy.
Na ValbekStory se věnujeme tématům ze světa stavebnictví, architektury a technologií. Zůstaňte v obraze a sledujte nás na sociálních sítích, ať vám nic neunikne.