Pořídit si vlastní bydlení je stále složitější. Rostou úrokové sazby, ceny nemovitostí i náklady na materiál a lidskou práci. Lidé proto hledají alternativy a do popředí se dostávají atypická řešení, jako je bydlení v kontejnerových nebo modulových domech. Jsou modulární stavby chvilkovým trendem, nebo odpovědí na otázku nedostupného bydlení?
Pokud toužíte po dřevostavbě nebo roubence, už jste se s termínem modulový dům setkali. Dům je vyroben z jednotlivých modulů připravených ve výrobní hale. Projekt zahrnuje rozvody i potřebné vybavení. Po převozu na vybraný stavební pozemek se moduly zkompletují. Na rozdíl od klasické stavby můžete mít hotovo v rámci hodin až dní.
Materiál domu se liší podle požadavků klienta. Pokud si na první dobrou představíte malý domek z levného plastu, nenechte se mýlit. Modulový dům může být k nerozeznání od klasického. Stavby se využívají nejen na běžné bydlení, ale také pro stavbu hotelů, kancelářských budov nebo přístřešků při přírodních katastrofách. Jejich cena je zpravidla nižší než u klasického domu. I to stojí za rostoucí popularitou modulů.
Modulová stavba se obejde bez základové desky. Místo ní postačí zemní vruty nebo betonové patky. Díky tomu můžete stavbu kdykoliv odmontovat a odstěhovat na jiné místo. Dalším plusem vrutů je možnost vyrovnat nesouvislý terén.
Dům si můžete nejen odstěhovat, ale i upravit dle potřeb rodiny. Moduly se dají přidat kdykoliv v průběhu užívání stavby. Z malého projektu tak můžete vytvořit dvougenerační dům. Pro své „rostoucí“ vlastnosti se modulární budovy s oblibou využívají například pro školy a školky.
Než si objednáte vlastní projekt, ověřte si, že váš pozemek je pro modul vhodný. Pozemek musí být určen pro bydlení a dobře dostupný pro těžkou techniku, jako je jeřáb. Také nezapomeňte zkonzultovat svůj záměr se stavebním úřadem.
V USA, ale i v tuzemsku se setkáváme s názorem, že modulární domy jsou nekvalitní, levné stavby. Jedná se o překonaný předsudek. Přesto se najde několik proti, které je nutné vzít v potaz.
Modulární stavby mají menší obytné prostory a mohou mít slabší tepelnou izolaci. Malá místnost se sice rychle vytopí, ale teplo se nemusí dlouho udržet. V létě se naopak může dům těžko ochlazovat. Slabá izolace se netýká jen teploty, ale také hluku. Opět ale záleží na druhu vybraného materiálu. Mnohé panely mají skvělé termoizolační a protihlukové vlastnosti.
Většina firem využívá sendvičové panely s jádrem z polyuretanové pěny, které mají vysokou odolnost a zároveň jsou ekologické. Stavaři proto u modulárních staveb deklarují stejnou životnost jako u klasických domů. Modulární domácnost ale nemusí vydržet přírodní katastrofy, podobně jako jiná novostavba.
Ve stavebnictví nezadržitelně nastupují nové trendy a moduly jsou jedním z nich. Přitom nejde o chvilkový výstřelek moderních technologií. Při správném městském plánování může levná alternativa pomoct vyřešit nedostatek bydlení, i díky tomu, že stavba umí reagovat na růst populace.