Proč na stavbách chybí materiál, jak můžeme situaci řešit a co nás čeká do budoucna? Zeptali jsme se přípravářky staveb ve společnosti B R E X, spol. s r.o. , Ing. Magdalény Petákové.
Jaké jsou příčiny nedostatku materiálu? Je to hlavně zpožděnými dodávkami, nebo i strachem z inflace?
Mohu vám říci pouze svůj osobní názor, který vychází ze zkušeností u konkrétních staveb. Nejde tedy o všeobecný pohled na tuto problematiku. Konkrétní příčinu nedostatku materiálu asi nelze jednoznačně určit. Situaci ovlivňuje více faktorů, a to jak ve výrobě, tak v dodávkách na stavbu. Co se týká výroby materiálů, jsou problémy s dodávkou surovin a jejích nedostatkem. Zároveň je dnes velmi vysoká poptávka a výrobci nestíhají uspokojit poptávku svou nabídkou. Na jedné straně dochází k tomu, že spekulanti nakoupili větší množství materiálů, uskladnili si je a prodávají je po větších celcích. Mezitím ale došlo ke zlevnění některých komodit a tito spekulanti nechtějí prodávat za nižší ceny, než nakoupili, a to je také jeden z důvodů nedostatku materiálu na trhu. Na straně druhé je problém s tím, že nestálost cen způsobuje obavu držet materiál skladem.
Proč je tak vysoká poptávka po materiálech, nedokážu vyhodnotit. Podle mého názoru se lidé bojí dalšího zdražování, a proto si radši nakoupí materiál na celou stavbu dopředu. Zatímco dříve se nakupovalo postupně, jelikož ceny byly stálé a platné i několik měsíců.
Co se týká samotné dodávky materiálu na stavbu, dochází k velkým problémům s dopravou, chybí auta i řidiči. Dále se zdražují pohonné hmoty, což zvyšuje i cenu dopravy. A to jde ruku v ruce s nutností objednávat větší množství dopředu, aby byla jistota dodávky v termínu, nebo lépe ještě před termínem, a nebylo nutné zastavovat stavbu z důvodu nedodání materiálu.
Proč nejvíc zdražila ocel a dřevo a jaké jsou předpoklady pro příští měsíce či roky?
Co se týká ceny oceli a dřeva, bude to nejspíš způsobeno vysokým vývozem těchto komodit. Ač je kůrovcová kalamita a dřeva máme relativně dost, nelze vše použít na stavební řezivo. I z těchto důvodů se navyšuje cena a prodlužují termíny dodávky.
Ocel dosáhla svého cenového vrcholu v létě a nyní už pomalu zlevňuje. Kvůli dražším vstupům ke konci roku a avizovaným zvyšováním cen energií a pohonných hmot teď na začátku roku 2022 už nejspíš výrazně nezlevní. Ovšem to je můj názor, nikoli prognóza.
Dřevo se přece jen využívá i v inženýrských stavbách. Pociťujete jeho nedostatek?
Ano, pociťujeme. Dřeva je stále málo a kvůli nestálosti cen pily řežou do zásoby jen omezeně a pouze profily, které jdou rychle na odbyt. Oproti minulosti pracují spíše na zakázku, což nenahrává situacím, kdy je řezivo na stavbě potřeba okamžitě, a ne až za pár týdnů, kdy bychom byli zařazeni do výrobního programu.
Jak vám celková situace komplikuje práci?
Kvůli nedostatku materiálů a kolísání cen se velmi komplikovaně hledá rovnováha mezi dobou poptání, objednávkou a termínem dodání. Je těžké vyhodnotit, zda se předzásobit materiálem dopředu, nebo čekat na poslední chvíli. Není jisté, jaká volba bude ekonomicky výhodnější. A i přesto, že zásadní komodity, jako jsou cihly, beton či výztuž, si objednáte dopředu, není jisté, zda budou dodány v požadovaném termínu a za stejné ceny jako v objednávce, případně jestli vůbec materiály budou. Na větší stavby nelze nakoupit materiály dopředu, protože se jedná o vysokou finanční zátěž, kterou nelze pokrýt ani úvěry.
Hrozí podle vás krachy firem a nárůst nezaměstnanosti?
V tuto chvíli si myslím, že krachy firem s nedostatkem rezerv hrozí. Ceny materiálů se totiž stále mění, a pokud byla smlouva uzavřena na jaře, většinou nelze s investorem jednat o navýšení ceny z důvodů enormního nárůstu.
Čím se podle vás dá krize vyřešit nebo alespoň zmírnit?
Prognózy bohužel nejsou příznivé a krize ještě nějakou dobu potrvá. Bylo by ideální uzavírat smlouvy těsně před realizací s možností navýšení ceny, ale to bohužel není možné, protože ani investoři nemají nekonečné finanční rezervy.
Čím ocel nebo dřevo nahradíme? Budou to i moderní živé materiály?
Podle mého názoru ocel a dřevo ve stavbě nahradit nelze, alespoň zatím.
Jak vnímáte recyklaci ve stavebnictví?
Recyklace ve stavebnictví při demolicích je ideální způsob, jak zpětně využít stavební materiál díky jeho vytřídění a předrcení, ať už prodejem na další stavby nebo k úpravě terénů a podsypů na stavbě budoucí na místě demolované. Využití recyklovaných materiálů by mělo být řešeno již ve fázi projektové, protože ve fázi realizační už je velmi malý prostor pro možnou záměnu např. přírodního zásypu za recyklát. Případně se prodlužuje termín, a přestože to sníží realizační náklady, náklady projektové budou vyšší, například z důvodu posouzení statikem.