Nedostatek vody postihuje až čtyři miliardy lidí po celém světě. Problém s dostupností a kvalitou vody je obrovský. Jedná se tak o jednu z největších výzev 21. století a vodohospodářské odvětví je velmi perspektivním oborem. V České republice máme přes 330 vodohospodářských firem, které mají příležitost zazářit nejen doma, ale i v zahraničí – včetně USA.
V zahraničí se české firmy uplatňují například v Egyptě při zavlažování zemědělské půdy nebo v Etiopii při vyhledávání zdrojů pitné vody a její následné úpravě. Budují čistírny odpadních vod v Rusku a staví zde kanalizační systémy – či dokonce malé vodní elektrárny. Tuzemské firmy jsou na vysoké odborné úrovni. Mají hluboké technické znalosti a zahraniční partneři si toho jsou dobře vědomi.
Se změnou v čele americké administrativy se polemizuje o možném zvýšení důrazu na environmentální témata. Mezi ně patří také regulace a dohled nad technologiemi vodohospodářského sektoru. Spojené státy americké každoročně investují zhruba 200 miliard dolarů do vodohospodářství. Tento sektor zaujímá až polovinu environmentálního odvětví v celé zemi. V následujících 20 letech se odhaduje potřeba investic až do výše 750 miliard dolarů, a to především v oblasti infrastruktury pro pitnou a odpadní vodu.
Největším problém amerického vodohospodářství je fakt, že vodovodní síť má mnoho zastaralých individuálních systémů, které potřebují neustálou údržbu kvůli chronickému podfinancování. V minulých letech se přihodilo již mnoho vodovodních havárií, které způsobily velmi vážná ohrožení zdraví a životů místních obyvatel. Proto je nutné zasáhnout a situaci vyřešit co nejrychleji. Tím vzniká šance pro české vodohospodářské firmy.
České firmy ve spolupráci s univerzitami a jejich studenty v posledních letech intenzivně pracují na inovativních technologiích a přístupech v několika sektorech, které nejen Spojené státy americké potřebují jako sůl. Které to jsou?
Kontaminace vodních zdrojů je stále velkým problémem. I přes biologický proces čištění v čistírnách není možné všechny patogenní organismy odbourat. Na Tachovsku jako první v České republice začali používat membránovou technologii ultrafiltrace, která dokáže odstranit všechny nerozpustné látky včetně virů, bakterií a dokonce mikroplastů. Bezpečnost pitné vody dokáže zajistit i v případě, kdy se kvalita ve vodním zdroji zhorší kvůli řasám a sinicím.
Odpadní voda je cenným zdrojem, kterým by se nemělo plýtvat. Ve mnoha zemích však technologie na čištění takzvané šedé vody chybí. V USA je potřeba až 180 miliard dolarů na opravu čističek odpadních vod po celé zemi. Vědci na Vysokém učení technickém v Brně získali nový patent na kombinované čištění plazmatem. Jde o princip dočišťování vody pomocí hydrodynamické kavitace. Proces funguje na principu snižování tlaku, který vytvoří kolaps kapaliny a zničí některé mikroorganismy. Zároveň technologie dokáže dočasně změnit chemické složení kapaliny, čímž se dezinfikuje. Pro uvedení technologie do praxe se nyní hledá investor.
Vědci na Technické univerzitě v Liberci se spojili se společností AQUATEST a společně pracují na inovaci anaerobně sorpčního biofiltru. Technologie bude sloužit pro čištění konstruovaných mokřadů a speciálních typů vod. Například pro průsakové, skládkové, zemědělské a důlní vody, které mohou být kontaminovány rizikovými látkami. Tato nanotechnologie je navržena tak, aby byla především nízkonákladová a pohodlně využitelná i v lokalitách bez inženýrských infrastruktur.
Další sektory, které mají potenciál k uplatnění nejen v USA, jsou technologie určené pro průmyslovou recyklaci a čištění vod. Velmi žádané a očekávané jsou také nové unikátní postupy pro řešení krizových situací.