Na 5. června připadá Mezinárodní den životního prostředí. Byl vyhlášen pod záštitou OSN za účelem šíření povědomí o stavu životního prostředí. Nejen směrem k široké veřejnosti, ale i ke světových politiků. Lidé ho po celém světe slaví například vysazováním stromů, edukačními akcemi pro děti, nebo úklidem odpadků z přírody. Letošním tématem je biodiverzita.
Valbek 05.06.2020 Uklízíme Česko, Liberec – Vratislavice
Biodiverzita představuje souhrnně biologickou rozmanitost života na zemi. Netýká se pouze zvířat, ale i rostlin, bakterií a hub. Naše fauna a flora je sice rozmanitá, ale postupně narůstá počet ohrožených druhů. Největším nepřítelem životního prostředí je člověk. Je čas na otázku, co můžeme každý z nás udělat pro to, abychom tento negativní trend zvrátili?
Valbek se k tématu postavil koncepčně ještě před vznikem Skupiny pro životní prostředí. Kromě projektování ekologicky zodpovědných staveb se soustředíme i na podpůrná opatření. Patří mezi ně například využití druhově pestrých travino bylinných směsí. Používáme je při řešení nezpevněných ploch v okolí silnic a dálnic, spolu s výsadbou vhodných dřevin. Nezpevněné plochy v okolí silnic využíváme také k umístění prvků, které přitahují skupiny konkrétních živočichů. Například kamenné zídky pro plazy nebo plochy bez vegetace pro čmeláky.
Ekodukty a podmostí se v posledních letech staví ve většině zemí EU. Tyto stavby, jež se také označují jako zelené mosty, slouží k zabránění fragmentace krajiny. Dálnice a silnice zvířata nezastaví v jejich cestě a bohužel často končí pod koly aut. Ekodukty umožňují živočichům tyto umělé překážky překonat. U ekoduktů se inženýři Valbeku vedle jiného podílejí například i na projektování naváděcí a izolační zeleně.
Zelené střechy jsou další významnou výzvou. Věříme, že se postupně stanou součástí moderních ekologických budov. Zelené střechy se skládají převážně z pěti vrstev. Spodní část tvoří ochranná vrstva z plsti, následně drenážní fólie, filtrační vrstva, substrát pro zelené střechy a poslední vegetační vrstva. Typy vegetace a dalších vrstev se liší podle typu dané střechy. Zatravněné střechy mají celou řadu výhod. Produkují kyslík, absorbují škodlivé látky z ovzduší, ochlazují střechy, slouží jako zvuková izolace a vytvářejí zelené plochy pro hmyz či drobné ptactvo. Tepelně izolační vlastnosti takového řešení mají konkrétní ekonomické dopady. Jedná se ovšem o konstrukčně náročnější stavby.
Významnou součástí podpory životního prostředí je nakládání s dešťovou vodou, nebo tvorba umělých i přirozených tůní a mokřadů. Mokřady chrání půdu před erozí a pomáhají udržovat vodu v krajině.Tůně výrazně přispívají k rozmanitosti biotopů. Neslouží k hospodářskému chovu, ale nalezneme zde zástupce prvoků, hlístic, korýšů, larvy komárů a dalšího hmyzu. Jedná se o organismy, které jsou odolné i v nestálých životních podmínkách, ale svou přítomností ovlivňují existenci mnoha dalších živočichů.
Odpovědnost k životnímu prostředí bereme vážně. Pokud vás zajímá toto téma a naše práce, přečtěte si více v našem článku o biokoridorech nebo názory našeho specialisty Jiřího Bednáře.