Přečtěte si, čemu všemu se můžete ve Valbeku věnovat v rámci oboru pozemní stavby a co tato práce obnáší.
Jednoduše veškeré stavby, které nezajišťují přepravu osob ani nákladu. Segment se dále dělí například na průmyslové stavby, stavby pro energetiku, administrativu, občanskou vybavenost nebo sport, stavby pro bydlení v bytových nebo rodinných domech atd. Stavební inženýrství pozemních staveb je komplexní navrhování budov, které zahrnuje podklady z oboru stavebních materiálů, stavební fyziky, diagnostiky, udržitelnosti i ekologie. Jeho součástí je samozřejmě i disciplína rekonstrukcí a konverzí budov.
Obor pozemních staveb je poměrně obsáhlý, protože stavební inženýr získává mnoho informací jak od zadavatele záměru, tak od specialistů z různých profesí. Jeho úkolem je tyto podněty vyhodnotit a uspořádat ve fungující celek, který bude sloužit svému účelu podle zadání investora. Může se stát i to, že se vyskytnou nedosažitelná přání. Pak je potřeba z těchto nároků slevit a přesvědčit o tom i investora, protože jeho investiční plán počítal s něčím jiným.
Někdy je to složitější méně, někdy více. Tato práce je také o komunikaci a vztazích. Někdy je potřeba být vyjednavačem a diplomatem, který umí ctít smlouvu, ale také bude znát svou cenu ve chvíli změny zadání.
Tohle všechno musí obsáhnout stavební inženýr napříč svou kariérou od začínajícího konstruktéra až po pozici HIP.
Každé středisko má trochu jiné zaměření. Plzeň se zabývá průmyslovými a logistickými stavbami včetně příležitostných administrativních či výrobně administrativních budov. Liberecké středisko zajišťuje podporu oddělení dopravních staveb, a to zejména v projektech SSÚD pro správu dálnic a tunelů. Paralelně vykonáváme činnost v zaměření občanské vybavenosti pro veřejné zadavatele nebo bytových staveb pro soukromé developery. V Praze sídlí odborníci především na stavebně konstrukční část, tedy na statiku pozemních staveb, a zajištují podporu projektů v Plzni, Ústí a v Liberci. Samostatně dodávají projekty zejména pro renomované architektonické ateliéry v bytové výstavbě. Toto vše dokáže Valbek nabídnout svým klientům.
Když se zastavíme u náplně práce na jednotlivých pozicích, tak máme také celkem širokou základnu. Jsou to specialisté z oboru TZB nebo PBŘ, ale i z dalších odvětví, ať už specialisté prostředí staveb či energetičtí specialisté. Nesmíme zapomenout ani na architekty. Architekti jsou neoddělitelnou součástí procesu navrhování. Kultivují prostředí a přemýšlejí v širších souvislostech zahrnujících i obory, které se zdánlivě našeho technického prostředí netýkají. Jejich hlavní úlohou je navrhovat stavby nejen funkční, ale i esteticky příjemné, a to jak při pohledu na exteriér budov, tak z hlediska jejich vnitřního prostředí.
V ateliéru pozemních staveb může stavař zastávat různé pozice. Záleží na jeho vzdělání, praxi, zaměření i odhodlání přijmout zodpovědnost. Protože vyšší pozice s sebou nese také odpovědnost nejen za vlastní činy a rozhodnutí, ale i za celý realizační tým.
Konstruktér
Konstruuje a dnes už vlastně také modeluje jednotlivé stavební objekty, připravuje podklady pro externí zpracovatele z řad specialistů. Odpovídá sám za sebe – je to základní člen týmu, bez kterého by se celý proces zastavil. Zvyšuje si kvalifikaci přijímáním stále náročnějších úkolů, které se však pořád opakují.
Projektant
Je řešitelem technických problémů stavebního charakteru ve svém přiděleném okruhu působnosti. Zadává a koordinuje profese externích kooperantů a kontroluje věcnou správnost jejich odevzdané práce. Zvyšuje si kvalifikaci přijímáním stále náročnějších úkolů, které někdy vidí zcela poprvé.
HIP
Hlavni inženýr projektu řeší koncepci, účastní se diskuse o ceně zpracování PD, komunikuje se zadavatelem a udržuje přehled o stavu projektu. Také rozhoduje uzlové nebo sporné body projektového managementu. Kontroluje činnost celého projektového týmu tak, aby se kola nezastavila. Zvyšuje si kvalifikaci příjímáním stále náročnějších úkolů, které často vidí zcela poprvé, nicméně se k nim musí umět postavit čelem a vyřešit je k úspěšnému dokončení projektu.
Důraz klade na souvislosti a propojení poznatků z jednotlivých oblastí navrhování i realizace pozemních staveb. Zaměřuje se na architektonicko-stavební řešení i konstrukční, materiálovou a energetickou efektivitu vedoucí k budovám s kvalitním vnitřním prostředím podle zásad udržitelné výstavby. Toto všechno se snaží HIP vštěpovat svému projekčnímu týmu, a je tak mentorem v jejich zvyšující se kvalifikaci. Poznatky z průběhu roku promítá do ročního hodnocení zaměstnance, dává mu zpětnou vazbu a úkoly pro nadcházející rok.
Nepůjdu do historie a nebudu tvrdit, že stavařovi stačí tabulky, kalkulačka, sada per a rýsovací prkno. Od tohoto „pravěku“ jsme tři dekády daleko. Software, který potřebujeme pro svou práci, se vyvíjí. Už to zdaleka není jen CAD platforma pro zpracování výkresové podoby projektové dokumentace. I přes různé nástavby, které některé procesy automatizovaly, je nutné neustále se rozvíjet. Kromě dalších hlavních nástrojů CAD 2D se posouváme do CAD 3D, v našem případě jde o REVIT od společnosti Autodesk. Tento směr už nazýváme modelováním. V prvních fázích projektu „vizualizujeme“ první hmotové návrhy, které dále rozpracováváme do jednotlivých podlaží a jejich dispozic. Ale to se týká pouze tvorby projektové dokumentace.
Další stupněm v projektování je BIM, což je soubor činností, které vedou k maximálnímu předání informací mezi jednotlivými fázemi životního cyklu budovy. Toto je Stavebnictví 2.0, někdo dnes mluví dokonce o Stavebnictví 4.0, které zahrnuje simulace, provázané rozpočty, analýzy a data pro výrobu atd. To si myslím, že je zatím hudba budoucnosti. Zůstaňme nohama na zemi a soustřeďme se na fázi vypracování „bezchybné“ a vždy aktuální dokumentace. Zvládnutí této disciplíny je zásadní pro vytváření tlaku na další fáze životního cyklu projektu, jako jsou projednání PD s DOSS a správci IS či dopravní infrastruktury, které nazýváme souhrnně inženýrská činnost, nebo fáze přípravy stavby, kde se dá ušetřit velké množství finančních prostředků ještě před samotnou realizací. Tomuto procesu souhrnně říkáme optimalizace v projektové fázi.
Valbek se může pochlubit řadou úspěšných staveb z nedávné doby. Příkladem je velmi zdařile zrealizovaný administrativní objekt KONPLAN, Atletický tunel pro SOU Elektrotechnické nebo Středisko správy a údržby dálnic Městec pro D35 – úsek Opatovice-Časy-Ostrov. Zde se jedná o celý soubor staveb provozně administrativního charakteru od dispečinku dálnice přes technické budovy garáží, dílen, skladů a technologií až po přístřešky, to celé na ploše 3,8 ha. Máme za sebou i různé drobnější stavby, které získaly významná ocenění od odborné veřejnosti. V Libereckém kraji je to Česká beseda – kulturní a spolkové centrum v Českém Dubu. V Ústeckém kraji jde o Hasičskou stanici HZS-UK Bitozeves v průmyslové zóně Triangl. Mnoho projektů se v nedávné době řešilo v projektové fázi DÚR a na své realizace ještě čekají.
Také je třeba zmínit, že se často stane, že si realizační tým prostě nesedne. Proti tomu je nutné bojovat humorem, jinak bychom se z toho zbláznili, a to nechceme. I ten nejhorší projekt přebolí, my se z něho poučíme a jdeme dál. Výhoda práce pro velkou firmu se stabilním zázemím je právě v tom, že tyto momenty pro nás nejsou fatální.
Valbek zažívá generační obměnu, což je výzva pro všechny. Například u nás „pozemáků“ bychom rádi doplnili kolektiv o starší kolegy na pozici HIP právě v Liberci. Zkušení kolegové si snadněji udrží nadhled a případné překážky jsou pro ně výzvou. Dokážou se hájit před častým napadáním a obstát při oponentuře svého projektového řešení.
Valbek je unikátní firma v počtu oborů, které má tzv. pod jednou střechou. V tom je jednička na trhu, nebo aspoň mezi předními hráči. Valbek si také uvědomuje nutnost vzdělávání zaměstnanců, ať už vnitřního v rámci Valbek Academie, nebo za pomoci školitelů v úzké specializaci. Zdaleka se nejedná pouze o REVIT, ale o spoustu doprovodných měkkých i tvrdých dovedností. Několik kolegů si doplňuje kvalifikaci i formou dálkového studia. Právě nutnost neustále se vzdělávat si naše vedení uvědomuje a investuje tak do svých zaměstnanců podle hesla „kdo chvíli stál, stojí opodál“.
Naším cílem je dokončit každý projekt s vědomím, že jsme odvedli práci, za kterou se nemusíme stydět a která bude dlouho sloužit svému účelu. O to se ale musí zasloužit také zhotovitel, a tak další disciplínou jsou autorské dozory (AD). Kontakt s realizací stavebního díla podle vašeho návrhu je zajímavá zkušenost, kterou bych každému doporučil. Účast při střetech s realitou totiž obohatí všechny aktéry. Pozor na situace, kdy se stává AD alternativní dokumentací – to do procesu nepatří. V tom případě se podle charakteru úprav bavíme buď o změně stavby během výstavby (ZBV), nebo o změně stavby před jejím dokončením (ZSPD). Je nutné posoudit, do jaké míry jsou změny relevantní pro stavební úřad. Stavba by následně také nemusela být zkolaudována!
Ing. Jiří Švarc, Vedoucí ateliéru Pozemní stavby, společnost Valbek, spol. s r.o. – Liberec