V Nizozemsku postavili pomocí 3D tisku první ocelový most na světě!
Trojrozměrně vytištěný most je 12 metrů dlouhý a 4,9 tuny těžký. Vytiskla ho společnost MX3D ve známé amsterdamské Čtvrti červených luceren. Most je vybavený sítí senzorických systémů, které zachycují data týkající se vibrací, prostředí a celistvosti konstrukce. Z výsledků je pak možné vypočítat strukturální integritu materiálu a životnost mostu.
Ke slavnostnímu otevření došlo v červenci 2021 ve známé ulici, které se přezdívá ulice hříchů. Trojrozměrně vytištěný most je zasvěcený královně Maximě a slouží chodcům, cyklistům i řidičům skútrů.
Společnost MX3D vyráběla most celkem 6 měsíců. Použila k tomu profesionální 3D tisk, při kterém se na sebe kladou a zároveň opracovávají vrstvy korozivzdorné oceli. Po dokončení byl most dopraven na místo stavby pomocí jeřábu, lodi a nákladního vozu. Samotné realizaci předcházely přípravné práce, které trvaly skoro 4 roky. Vše bylo provedené ve spolupráci s Královskou univerzitou v Londýně.
První 3D most z oceli má v sobě integrovanou síť senzorických systémů, o kterou je třeba se pravidelně starat. Pro londýnskou univerzitu tak práce neskončila. Systémy ukazují nespočet cenných dat. Například počet chodců, kteří most přešli, nebo pevnost konstrukce.19
Zachycená data jsou dostupná všem vědcům světa. Ti nápad 3D tisku ve stavebnictví rozvíjí a do budoucna předpokládají enormní zrychlení procesu navrhování a realizace staveb. Dále očekávají menší zatížení životního prostředí a snížení nákladů ve fázi projektu i při samotné realizaci staveb. Kromě těchto benefitů 3D tisk přináší více svobody při navrhování designu.
„Ve stavebním průmyslu jde o novou technologii, jejíž výzkum má do budoucna obrovský potenciál, a to jak v rámci estetiky, tak pro optimalizaci a efektivitu návrhů včetně redukce použitého materiálu,“ říká spoluzakladatel projektu Craig Buchanan z Královské univerzity v Londýně.
Dalším nizozemským prvenstvím je nejdelší betonový most vyrobený pomocí 3D tisku. Byl postaven ve městečku Nijmegen, má 30 metrů a na výstavbě se podílela nedaleká Univerzita v Leidenu. Pomocí rozměrné 3D tiskárny několik týdnů skládali jednu vrstvu tekutého betonu na druhou. Most má díky této metodě výroby netradiční tvar a celý jeho povrch je pokryt tenkými pruhy betonu.
Montáž mostu byla promyšlená do posledního detailu. Betonové kusy do sebe díky precizní 3D výrobě přesně zapadaly. Most je funkční, pevný a stabilní. Použití betonu v 3D tisku se tak stává další cestou nejen ve stavebním průmyslu.