V minulosti byla Šanghaj průmyslovým centrem se znečištěným ovzduším. To se ale během posledních 5 let výrazně změnilo. Od roku 2016 realizovalo vedení Smart City plán, který nyní přináší výsledky. Ze Šanghaje se tak stalo moderní město budoucnosti oceněné například na světovém kongresu Smart City Expo. Čím se můžeme v této asijské metropoli inspirovat?
Podle žebříčku Juniper Research pracuje dnes s online daty většina velkých měst. Právě Šanghaj jako jedna z mála ale hledá inovativní způsoby, jak tuto technologii efektivně využít ve prospěch občanů. Funguje zde i nezisková organizace Shanghai Big Data Alliance. Ta má přes 700 členů a pomáhá s rozvojem a implementací dat ve většině oblastí života, od stavebnictví přes vzdělání až po maloobchod.
Celý název programu byl Smart Shanghaj – People Oriented Smart City. A to znamená jediné, nejdůležitější je, aby se tu dobře žilo lidem – místním obyvatelům i turistům. Provoz celého města se proto optimalizuje prostřednictvím internetu věcí a pokročilých analýz. Samozřejmostí je 5G síť v širším centru a pokrytí celé oblasti duálním gigabitovým kabelem, který zaručuje spolehlivé a velmi rychlé internetové připojení.
Moderní technologie se uplatňují také ve veřejné dopravě. Zatím LED panely na zastávkách informují hlavně o dopravní situaci, ale brzy budou sloužit i k zakoupení jízdenek pomocí Face ID. Pro zajímavost jich v celém městě najdete více než 1600. A kromě toho zde bylo instalováno i přibližně 1700 elektronických návěstidel, která fungují výhradně na solární energii.
Vedle stále de rozvíjejícího metra jsou součástí MHD I trolejbusy a elektrické autobusy. A pokud nechcete jezdit hromadnou dopravou, můžete využívat například elektrický carsharing. Spousta místních si také v poslední době pořídila svůj vlastní elektromobil, protože tím získá spoustu slev a výhod včetně levnějšího pojištění.
Začíná se řešit ale i nekontrolovatelnost a nestálost obnovitelných zdrojů. V Šanghaji vědí, že klíčem k úspěchu je elektrochemické skladování energie. Vyvíjejí tedy komplexní ekosystém, který zahrnuje dodávky, provoz i údržbu jednotlivých zařízení. A jeho součástí je dokonce první sdílená elektrárna Goldmud Energy Storage.
Tak obrovská zastavěná plocha si žádá efektivní provoz každé jednotlivé budovy a Šanghaji se to začíná dařit. Ideálním příkladem je Shanghai Tower, druhá největší stavba světa, která využívá 43 udržitelných technologií. Jak to funguje v praxi? Je napájena z obnovitelných zdrojů, má speciální tvary, které ji ochlazují a chrání před větrem apod. Díky tomu ušetří až 21 % energie. Získala tedy mimo jiné i americký certifikát udržitelnosti LEED.
Integrovaná digitální platforma nabízí obyvatelům největšího a nejlidnatějšího města neuvěřitelných 1000 služeb na jednom místě. Ze 24 milionové populace ho zatím využívá necelých 15 milionů lidí, ale další uživatelé rychle přibývají. Poskytované služby se přehledně dělí do šesti kategorií – osobní informace, zdravotní péče, doprava, bezpečnost, komunitní život a zábava.
Příklad si můžeme vzít například z udržitelného provozu budov, ukládání energie z obnovitelných zdrojů nebo pokročilé elektromobility. Za pozornost ale stojí také v závěru zmiňované online systémy, které obsahují obrovské množství dat. Přesto jsou přehledné a uživatelsky přívětivé.
Vidíme tu důkazy, že není potřeba vždy stavět nové budovy. Efektivní renovace těch stávajících totiž sníží spotřebu energie i uhlíkovou stopu mnohem více. U elektroaut nás zase brzdí menší výhody pro majitele i pochyby o udržitelnosti této technologie. Zatímco z Prahy tedy nedávno jediný provozovatel carsharingu odešel, v Šanghaji se služba dál rozvíjí. Věřme ale, že díky možnostem recyklace nebo výměny baterií se i u nás situace brzy zlepší.