Hlavní cenu soutěžní přehlídky České komory architektů získala Mateřská škola Nová Ruda ve Vratislavicích nad Nisou. Školka se stala Stavbou roku 2019 i Stavbou roku Libereckého kraje, která od letoška nese název Soutěž Karla Hubáčka. Tuto realizaci měla na starost liberecká firma Brex. Slavnostní galavečer České ceny za architekturu jako 4. ročník soutěžní přehlídky České komory architektů hostilo Forum Karlín.
Autory netypicky řešené budovy jsou architekti Petr Stolín a Alena Mičeková. Ti navrhli stavbu, která svým vzhledem i přístupem poskytuje dětem svobodu a vybízí je k objevování. „Snažili jsme se dětem umožnit hodně místa už v rámci školky, aby se v celém areálu, který je zahalen jakýmsi závojem, jímž je obvodový plášť, mohly beztrestně pohybovat, a aby měly pocit bezpečí. Je to pohodlné i pro učitelky, které se nemusejí obávat, že se jim děti rozutečou,“ uvedl k návrhu Petr Stolín.
Z původně 34 nominovaných prací, které ČKA představila v červnu tohoto roku nakonec ve finále letošního ročníku České ceny za architekturu porota vybírala mezi šesti stavbami. Celkově se o Českou cenu za architekturu ve 4. ročníku ucházelo 186 děl dokončených v posledních pěti letech.
Autoři Petr Stolín a Alena Mičeková navrhli novostavbu mateřské školy pro Vratislavice nad Nisou na limitovaném pozemku v těsném sousedství historické budovy střední školy a několika rodinných domů, přesto vytvořili prostor sloužící v první řadě dětem, poskytující jim svobodu, které přispívá nejen snadný pohyb mezi interiérem a exteriérem, ale také třeba vrstvení průsvitných fasád.
Sami autoři tvrdí, že chtěli děti „naučit vnímat architekturu prostoru v různých formách, jež jsou v budově přítomné, a také si tento prostor umět přizpůsobit podle sebe.“ Na porotu zapůsobila jednoduchost a zdrženlivost uspořádání budovy školky, stejně jako využití prostředků, díky nimž se architektům podařilo realizovat projekt poskytující komplexní prostorový zážitek.
Budova školky je podle porotců „překvapivá, záhadná a zároveň současná.“ Její „univerzální architektonické vlastnosti a zároveň citlivost vůči fyzickému kontextu místa s jeho omezenými rozměry“ považují za inspirativní. „Způsob, jakým architekti dosáhli velmi vysokého standardu stavby při skromném rozpočtu, je obdivuhodný. Precizní detaily, pečlivý a inovativní design interiéru i chytré využití materiálů činí projekt výjimečným a úspěšným,“ ocenili nejlepší realizaci porotci. Všechna oceněná díla Česká komora architektů vystaví od 12. do 22. prosince v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze.